#CODEWEEK2021

              Europejski Tydzień Kodowania to oddolna inicjatywa, w ramach której świętujemy kreatywność, rozwiązywanie problemów i współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią. Główną ideą stojącą za wydarzeniem jest promowanie programowania poprzez pokazywanie młodzieży i dorosłym sposobów na realizację pomysłów przy pomocy kodu, rozwiewanie wątpliwości i mitów otaczających te umiejętności oraz gromadzenie zmotywowanych jednostek w celu wspólnej nauki.

Nasze przedszkole również wzięło udział w tym wydarzeniu. Wyzwanie podjęły dzieci z grupy I „Biedroneczki” i grupy II „Motylki”. W ramach zabawy dołączyli również do nas niektórzy rodzice :).

photocollage_202111301241641
Dlaczego programowanie?
 

Bo pozwala urzeczywistniać pomysły
Kodowanie towarzyszy nam w życiu codziennym, pozwala kształtować naszą przyszłość. Możemy zrobić coś więcej niż tylko udostępniać treści i klikać „lubię to!”. Możemy realizować nasze pomysły i tworzyć rzeczy, które sprawią radość innym osobom. Jeszcze nigdy opracowanie własnej aplikacji, zbudowanie robota, a może nawet wynalezienie latającego samochodu nie było takie proste.
Kodowanie pozwala rozwijać kluczowe kompetencje
Języki programowania nie różnią się od innych języków. Ale w tym przypadku dzieci nie uczą się wyrażania opinii czy komunikacji z innymi. Nauka języków programowania pozwala im opanować komunikację z technologią, która nas otacza – jest w naszych smartfonach, komputerach, pojazdach – dosłownie wszędzie!
Zrozumienie jej i umiejętność komunikowania się z komputerami to jednak nie wszystko. Kodowanie sprzyja też rozwojowi kompetencji w wielu obszarach, takich jak myślenie obliczeniowe, rozwiązywanie problemów, kreatywność i praca zespołowa, które zdecydowanie przydadzą się każdemu, niezależnie od obranej ścieżki kariery. Umiejętność rozwiązywania problemów, radzenia sobie z porażkami i niepoddawania się lub umiejętność współpracy z innymi są pożądane w wielu różnych dziedzinach.
Chodzi o kształtowanie przyszłości
Sto lat temu nikt jeszcze nawet nie słyszał o językach programowania. Dziś kodowanie towarzyszy nam na każdym kroku. Wszystko można zaprogramować – nawet buty czy pudełka na owsiankę! Dlaczego więc inni mieliby decydować o naszej przyszłości? Sami możemy zostać twórcami i realizować nasze wizje i pomysły. Jedyne, co nas ogranicza, to nasza wyobraźnia.
Wreszcie programowanie jest bardzo pożądaną umiejętnością w niemal każdej branży – nie tylko w technologii, ale też w finansach, opiece zdrowotnej, nauce, a nawet w projektowaniu czy rolnictwie. A zapotrzebowanie to będzie coraz większe. Dzieci, które nauczą się kodować, które zrozumieją, jak działa technologia, zdobędą przewagę nad rówieśnikami, niezależnie od tego, jaką ścieżkę kariery wybiorą w przyszłości.

Więcej informacji na stronie https://codeweek.eu/about